AB - ICFTU EVRENSEL İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU

     ANA SAYFA  -   GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE  -  FOTO ALBÜM  -  ULAŞ-İŞ SENDİKASI - İLETİŞİM

   
   
       

ICFTU Genel Başkanı, IFPCW Genel Başkanı İsmail TOPKAR, Başkanı Brüksel'den İstanbul'a davet ederek, Kazlıçeşme'de açıklama mitingi düzenlemiş, günde 1 Türk Lirası ödeyen 178 İşvereni ve dünyanın en pis işini yapan emekçilere karşı insafsızca davranan patronları protesto ederek, İstanbul Radyosunda yapılan açık oturum sonucunda işçi ücretleri, 1 Türk Lirasından 5 Türk Lirasına çıkartılarak başarılı bir Toplu İş Sözleşmesi yapılmıştır.

 

Yıllar boyu sefalet içinde yaşayan emekçiler, İstanbul İşçi Sendikaları Birliğinin organizasyonunda ve Türk-İş önderliğinde Ulusal düzeyde, toplu pazarlık, hür sendika ve grev haklarının tanınması ve 1961 Anayasasına bizzat yazılmasını savunmak adına, Vatan sathında bütün emekçiler yurdun her yanından akın akın 31 Aralık 1960 tarihinde (tarihi İst.-Saraçhane başı) büyük mitinge, içlerinden gelerek yazdıkları pankartlarla coşkulu şekilde tarihi Saraçhane başı mitinginde buluşmaya gönüllü olarak, siyasilerimize ders vermek amacıyla, partiler üstü bir anlayışla sıkılmış bir yumruk gibi bütünleşerek, görkemli şekilde bu tarihi en büyük mitinge katılmışlardır.             (386 000 kişi)
 

       

Ülkemizde ilk defa  Türk-İş Konfederasyonu yurt içinde ve yurt dışında (ILO-ICFTU) üstün olan diplomatik pasaportla ilk ülkemizi temsil eden Türk sendikacısıdır. Türk-İş 1. Bölge temsilcisi İsmail TOPKAR Kristal-İş Sendikası Genel Kurulunda Divan Başkanlığına seçilmiştir. Kürsüde Paşabahçe Şişe ve Cam Sanayi Genel Müdürü Genel Kurula hitap etmektedir.

ICFTU Genel Kurulunda, ( Hür İşçi Sendikaları Kurulunda ) SSCB Moskova'da Türk heyetinin Başkanı olan İsmail TOPKAR Lenin mozolesinin başında heyet halinde saygı duruşundadırlar.

 

       
 

Seka işçilerinin ilk toplu sözleşme özlemlerini, işverenle düştükleri ihtilâf sonucunda 3 kişilik uyuşmazlık Kurulunda, emekçileri temsilen, İsmail TOPKAR, Kurul Başkanı Prof. Dr. Turan Esener ve işveren temsilcisi (3 kişilik) Kurul toplantısında Selüloz-İş Sendikası icra ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte çekilmiş fotoğraftır. (1964) Türk-İş temsilcisi ile Petrol-İş Genel Başkanı ve aynı zamanda Dünya Petrol ve Kimya Federasyonu Başkan Vekili İsmail TOPKAR'ın çabaları sonucu emekçilerin yüzünü güldüren mutlu sona erişilmiştir.

   
   
   
   
   
   
   
   
                                                         Diğer Fotoğraflar